دسته بندی: جشنواره های وابسته
اشتراک گذاری پرینت
جشنواره بین المللی سینما حقیقت

جشنواره بین المللی سینماحقیقت به عنوان نخستین جشنواره مستقل مستند در سینمای ایران زیر نظر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از سال 1386 فعالیت خود را آغاز کرد. در سه دوره نخست این رویداد سینمایی، محمد آفریده که خود یکی از اصلی ترین سیاست گذاران این جشنواره بود، مسئولیت دبیری آن را برعهده داشت. جشنواره در ادوار مختلف دارای بخش های مختلفی بود که به طور کلی می توان بخش های مختلف موجود در آن را به این ترتیب معرفی کرد: مسابقه ملی، مسابقه بین‌الملل، جایزه شهید آوینی، بخش‌های جنبی ملی و بین‌المللی، بازار فیلم مستند و کارگاه‌های تخصصی.

مستندها در این جشنواره به سه دسته کوتاه، نیمه بلند و بلند دسته بندی می شوند و همچنین نشان فیروزه جشنواره سینماحقیقت در مراسم اختتامیه جشنواره به بهترین مستند این رویداد سینمایی تعلق می گیرد.

هر سال در این جشنواره از چهره های سرشناس عرصه مستند نیز تقدیر به عمل می آید.

در کنار بخش اصلی جشنواره بخشی برای بازار فیلم مستند نیز در نظر گرفته شده که فرصت مناسبی برای رایزنی و گفت و گوی مستندسازان ایرانی و خارجی برای عرضه آثارشان است.

جشنواره سینماحقیقت غالبا در پاییز و آذرماه برگزار می شود.

دبیران جشنواره:

1386 تا 1388 (دوره اول تا سوم): محمد آفریده/ 1389 تا 1391 (دوره چهارم تا ششم): شفیع آقامحمدیان/ 1392 تا 1397 (دوره هفتم تا دوازدهم): محمدمهدی طباطبایی نژاد/ 1398 و 1399 (دوره سیزدهم و چهاردهم): محمد حمیدی مقدم


آدرس سایت : www.irandocfest.ir