دسته بندی: جشنواره های وابسته
اشتراک گذاری پرینت
جشنواره جهانی فیلم فجر

جشنواره جهانی فیلم فجر از سال 1393 به عنوان بخشی مجزا از درون جشنواره فیلم فجر بیرون آمد و نخستین دوره آن به صورت مستقل در اردیبهشت ماه سال 1394 برگزار شد. فیلم های خارجی از نخستین دوره های برپایی جشنواره فجر که مربوط به دهه 1360 است سهم مهمی از این رویداد سینمایی داشتند، مرور آثار فیلمسازان بزرگ و نمایش آثار آنان از بخش های پرطرفدار جشنواره بود. پیرو این اقبال و موفقیت های گسترده سینمای ایران در عرصه جهانی بخش بین الملل از سال 1376 به صورت رقابتی کار خود را در دل جشنواره فجر آغاز کرد. در ادامه مسیر با توجه به قابلیت های این بخش، در سال 1393 این جشنواره با عنوان جشنواره بین المللی فیلم فجر و از سال 1394 با عنوان جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد.

در نخستین دوره استقلال جشنواره دبیر جشنواره فیلم فجر و جشنواره بین المللی فیلم فجر مشترک بود و از دوره سی و چهارم دبیری مجزا از جشنواره فجر برای این رویداد سینمایی انتخاب شد. با این انتخاب ترکیبی کامل از مجموعه برگزارکننده یک جشنواره سینمایی از سوی دبیر جشنواره چیده شد و مسئولیت بخش های مختلف از جمله برپایی کارگاه های آموزشی تا بازار فیلم، بخش دارالفنون و ... برعهده افراد مختلف گذاشته شد.

در این جشنواره سینمایی مسئولیت انتخاب نهایی فیلم های راه یافته به جشنواره برعهده دبیر بوده است.

جشنواره جهانی فیلم فجر شامل فیلم های بلند سینمایی، فیلم های کوتاه و مستند از سراسر جهان است و همچنین در هر دوره مهمانانی ویژه و چهره های شناخته شده سینمای جهان نیز به این جشنواره دعوت شده اند.

دبیران جشنواره:

 1394 (دوره سی و سوم): علیرضا رضاداد/ 1395 تا 1398 (دوره سی و چهارم تا سی و هفتم): سیدرضا میرکریمی/ دوره سی و هشتم: محمدمهدی عسگرپور


آدرس سایت : fajriff.com