دسته بندی: موسسات وابسته
اشتراک گذاری پرینت
انجمن سینمای جوان ایران

انجمن سینمای جوانان ایران در سال ۱۳۶۴ با توجه به اهمیت تربیت نیروهای جوان در سینمای ایران در سراسر کشور از سوی مدیریت دولتی سینما راه اندازی شد. کشف استعدادهای درخشان سینما از سراسر کشور، تربیت نیروهای انسانی برای سینما از جمله برنامه هایی بود که در دستور کار انجمن سینمای جوانان و دفاتر زیرمجموعه آن قرار گرفت. آموزش ساخت فیلم کوتاه در دفاتر انجمن و اختصاص امکانات ساخت فیلم کوتاه به هنرجویان و اموری از این دست مواردی بود که در دفاتر انجمن برنامه ریزی و اجرا می شد.

انجمن سینمای جوانان براساس آنچه در اساسنامه آن آمده مؤسسه‌ای است فرهنگی و آموزشی که به صورت غیرانتفاعی با همکاری و نظارت ارشادی سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند، اما این نهاد مستقل است و اداره آن مطابق مواد اساسنامه و قوانین لازم‌الاجرای کشور خواهد بود.

براساس ساختار انجمن، این مرکز سینمایی دارای یک هیات امنا و یک هیات مدیره است که رئیس هیات مدیره و مدیرعامل مسئولیت مدیریت انجمن را برعهده دارد.

انجمن سینمای جوانان در دوره هایی با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ادغام شده است: در سال ۱۳۷۶ و با انتخاب سیف‌الله داد به عنوان معاون سینمایی وزارت ارشاد، انجمن سینمای جوانان ایران با مرکز گسترش ادغام شد تا سال ۱۳۸۰ که با حضور محمدحسن پزشک در معاونت سینمایی، دستور به تفکیک داده شد. یک بار دیگر در سال ۱۳۸۲ در دوره مدیریت محمدمهدی حیدریان قرار بر ادغام شد و این وضعیت تا سال ۱۳۸۵ ادامه داشت.

مدیران عامل انجمن سینمای جوانان از ابتدا تاکنون:

۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸: فرزاد هاشمی/۱۳۶۸ تا ۱۳۷۴: جعفرصانعی مقدم /۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶: محمدحسین صوفی/۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰: جعفرصانعی مقدم/۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲: مجتبی اقدامی/۱۳۸۲ تا ۱۳۸۳: محمد آفریده/۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴: مجتبی اقدامی/۱۳۸۴ تا ۱۳۸۹: ناصر باکیده/۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲: هاشم میرزاخانی/۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳: حبیب ایل‌بیگی/۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵: فرید فرخنده کیش/۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ : سیدصادق موسوی/ ۱۴۰۰ تاکنون: مهدی آذرپندار

اعضاء هيات امناء: (حقیقی)

1-محمد خزاعی / 2- مهدی جعفری/ 3- محمدرضا شفاه/ 4-  محسن دریالعل / 5- علی جعفری / 6- مهدی آذرپندار

اعضاء هيات مديره: (حقیقی)

1-مهدی آذرپندار (مدير عامل و رئيس)حقوقی/2- علی غیاثی ندوشن/ علیرضا رضاداد/ علي جعفري/ مهدي جعفري

شوراي آموزش: (حقیقی)

1-دكتر احمد الستي/2- مسعود اميني تيراني/3- مسعود مددی/4- نيما عباسپور/5- شهرام مكري/6- ساعد نيك‌ذات/7- مجيد شيخ انصاري/8- وحید گلستان/9- تی‌یام یابنده/10- سعيد پوراسماعيلي/11- سیده عالیه هاشمی(حقوقی)

شوراي تولید:

1-مهدی آذرپندار (حقوقی)/2- سعید پوراسماعیلی(حقوقی)/3- آرش رصافی(حقوقی)/4- مهدی جعفری(حقوقی)/5- سیدعطا مجابی(حقیقی)/6- سیامک سلیمانی(حقیقی)/7- محمد اسماعیلی(حقیقی)/8- مسعود مددی(حقیقی)

آدرس سایت :www.iycs