دسته بندی: موسسات وابسته
اشتراک گذاری پرینت
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در سال 1363 با عنوان مرکز سینمای تجربی و نیمه‌حرفه‌ای و مدیریت مهدی مسعودشاهی، در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در میدان بهارستان تاسیس شد.

این مرکز در ابتدا، متولی ساخت فیلم‌های نیمه‌حرفه‌ای با فرمت 16 میلیمتری بود تا محل رجوع جوانان فیلمساز برای ورود به عرصه حرفه‌ای کارگردانی سینما باشد. در اوایل دهه‌ هفتاد عنوان این مجموعه به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تغییر کرد تا از این پس ضمن ادامه فعالیت در زمینه سینمای تجربی، متولی سینمای مستند در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. در سال 1376 و با انتخاب سیف‌الله داد به عنوان معاون سینمایی وزارت ارشاد، مرکز با انجمن سینمای جوانان ایران ادغام شد بعد از چهار سال، در سال 1380 و با حضور محمدحسن پزشک در راس معاونت امور سینمایی مرکز گسترش با مدیریت محمد آفریده به صورت مستقل از انجمن به فعالیت خود ادامه داد. این جدایی دو سال بیشتر دوام نداشت و در سال 1382 در دوره مدیریت محمدمهدی حیدریان دوباره این مرکز و انجمن ادغام شدند تا سال 1385 که باز هم جدایی اتفاق افتاد. از سال 1385 تهیه و تولید فیلم‌های اول و دوم سینمایی کارگردانان جوان نیز به مرکز گسترش محول شد.

رویکرد تولیدی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در سال 1392 و با حضور دکتر ایوبی در مقام ریاست سازمان سینمایی دچار تغییراتی شد و از این پس مقرر شد تا مرکز صرفاً در دو حوزه سینمای مستند و انیمیشن به فعالیت پرداخته و ساخت آثار سینمایی اول و فیلم‌های کوتاه داستانی به ترتیب در بنیاد سینمایی فارابی و انجمن سینمای جوانان ایران صورت پذیرد.

در دی ماه 1396 هم ساختار تولید مرکز به دو معاونت مستند و انیمیشن تغییر یافت تا با تمرکز بیشتری، روند تولید آثار ارزشمند به منظور ورود به بازارهای جهانی پیگیری شود.

اعضاء هيات امناء:

1- محمد خزاعی / 2- مجید شاه حسینی/ 3- محمدحسین ایمانی خوشخو/ 4- مهدی همایونفر / 5- سلیم غفوری

آدرس سایت : www.defc.ir