دسته بندی: موسسات وابسته
اشتراک گذاری پرینت
بنیاد سینمایی فارابی

بنیاد سینمایی فارابی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در خرداد ۱۳۶۲ تاسیس شد. در سال ۱۳۶۲، سید محمد بهشتی به عنوان مدیرعامل، محمدمهدی دادگو در مقام مدیر تولید و مسئول اجرایی و محمد آقاجانی به عنوان قائم‌‌مقام مدیرعامل فعالیت خود را در بنیاد سینمایی فارابی آغاز کردند. عمارت تاریخی قوام‌السلطنه به عنوان محل استقرار این بنیاد انتخاب شد.

در اساسنامه بنیاد سینمایی فارابی این مؤسسه چنین معرفی شده است: بنیاد سینمایی فارابی سازمانی است غیردولتی و غیرانتفاعی که تحت نظارت وزارت ارشاد اسلامی به عنوان یکی از بازوهای اجرایی سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های فرهنگی، هنری امور سینمایی کشور اداره می‌شود.

این بنیاد مسئول اجرای سیاست‌های فرهنگی معاونت یا سازمان سینمایی از طریق حمایت از تولید آثار سینمایی متناسب با فضای ایران پس از انقلاب اسلامی بوده است.

ارتقای ذائقه و سلیقه مردم نسبت به امور فرهنگی و سوق دادن مخاطب به مطلوبیت و مشکل‌پسندی، ترغیب فیلمساز به ساخت آثاری که مخاطبان را به اندیشیدن وادار کند، شکستن محدودیت‌های تحمیلی و تقلیدی در انتخاب سوژه‌ها و پایان دادن به استفاده از سوژه‌های تکراری، سطحی، حمایت از تولید آثار سینمایی متناسب با رویکردها و سیاست‌های فرهنگی مصوب در بنیاد سینمایی فارابی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق اعطای وام و یا مشارکت در ساخت، حمایت محتوایی از آثار سینمایی با موضوعاتی همچون: مقاومت، انقلاب، دفاع مقدس، کودکان و نوجوانان، اجتماعی و معناگرا و ... از جمله سیاست های این بنیاد است.

جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان توسط فارابی و جشنواره فیلم فجر با پشتیبانی این برگزار می‌شوند.

مدیران عامل بنیاد سینمایی فارابی از آغاز تا کنون:

۱۳۶۲ تا ۱۳۷۳: سیدمحمد بهشتی (یکی از موسسین)/۱۳۷۳ تا ۱۳۷۴: محمدحسین حقیقی/۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶: محمد رجبی/۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸: محمد حسن پزشک/۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰: عبدالحمید محبی/۱۳۸۰ تا ۱۳۸۱محمد مهدی عسگرپور/۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶: علیرضا رضاداد/۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸: مجید شاه حسینی/۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲: سیداحمد میرعلایی/۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳: محمدرضا جعفری جلوه/3 ماه از ۱۳۹۳: رمضانعلی حیدری خلیلی (سرپرست)/۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ علیرضا تابش/ ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ سید مهدی جوادی/ ۱۴۰۲ تاکنون مجید زین العابدین

هیأت امنا:

1-محمد خزاعی/ 2-  جواد اوجی / 3- سعید محمد/ 4- علی عسگری / 5- علیرضا مختارپور قهرودی/ 6-  میثم نیلی / 7- حسن خجسته / 8- سیدمحسن مهاجرانی / 9- مسعود میرکاظمی

هیأت عامل:

1-مجید زین العابدین/2-حبیب ایل بیگی/3-سیدمهدی سجادی

شورای تولید:
رئیس شورا: مجید زین العابدین/اعضا: حبیب ایل بیگی ، سیدمهدی سجادی، رائد فریدزاده، زهرا روشندل، مرتضی محبی

آدرس سایت : www.fcf.ir