دسته بندی:
۱۴۰۱/۲/۱۷ / ۱۲:۴۱
اشتراک گذاری پرینت

امیر سحرخیز:

اکران انیمیشن‌ در «هنر و تجربه» می‌تواند زمینه‌ساز اکران عمومی شودیک کارگردان و مدرس حوزه انیمیشن معتقد است نمایش انیمیشن‌ها در گروه «هنر و تجربه» در صورت استمرار می‌تواند زمینه‌ساز اکران عمومی این آثار شود.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، امیر سحرخیز رئیس هیات مدیره انجمن صنفی فیلمسازان انیمیشن ایران گفت: «هنر و تجربه» فضای خوبی را برای اکران فیلم‌های کوتاه و انیمیشن فراهم کرده، زمانی در کنار فیلم‌های کوتاه حداقل یک یا 2 انیمیشن اکران می‌شد. این نمایش‌ها با بازخوردهای خوبی همراه بود به این دلیل که سینمای انیمیشن با وجود جذابیت‌هایش در ایران پایگاهی برای دیده شدن ندارد. معدود انیمیشن‌های بلندی که راه به اکران عمومی پیدا می‌کنند را از کل این جریان باید تفکیک کرد.

 وی ادامه داد: نباید این را فراموش کرد که نمی توان از اکران آثار کوتاه چه در حوزه فیلم و چه انیمیشن انتظار درآمدزایی داشت و چنین نگاهی در هیچ جای دنیا وجود ندارد، زمانی که فضای مناسب برای اکران فیلم ها در «هنر و تجربه» فراهم شود و این حرکت استمرار یابد، مخاطبان برای دیدن این آثار به سینماها می آیند و باعث ایجاد و تغییر سلیقه در مخاطب می شود. حتی می‌شود پیش بینی کرد در صورت تداوم این حرکت، سینمادارها هم به اکران این فیلم‌ها تمایل نشان بدهند.

 کارگردان انیمیشن «چیا» درباره امکان اکران انیمیشن های سینمایی در فضای «هنر و تجربه» بیان کرد: باید شرایطی فراهم شود تا انیمیشن‌های سینمایی به تدریج وارد جریان اصلی اکران بدنه شوند، مخاطب انیمیشن مخاطب عام است و در همه جای دنیا اکران آثار انیمیشن با فروش بالای گیشه همراه است.

 وی توضیح داد: تاکید می کنم انیمیشن سینمایی که مخاطب کودک و به نوعی مخاطب بزرگسال دارد می تواند با برنامه ریزی مناسب اکران خوبی داشته و جایگاه خود را پیدا کند. اما نگاههای سنتی در سینماداری، تبلیغات و شناخت مخاطب، فرصت دیده شدن به انیمیشن‌ها را نمی‌دهد.

 سحرخیز تاکید کرد: «هنر و تجربه» مخاطبان خاص خود را دارد که دارای ذائقه ویژه‌ نسبت به کل جامعه هستند. می توان از این پتانسیل و نگاه این گروه از مخاطبان استفاده کرد، البته برای اکران انیمیشن بلند سینمایی باید نگاه جدی و حرفه‌ای داشت.

 ئیس هیات مدیره انجمن صنفی فیلمسازان انیمیشن ایران افزود: «هنر و تجربه» تا امروز از اکران تولیدات انیمیشن حمایت کرده است. به نظر می‌رسد قرار است این روند ادامه یابد و از پتانسیل «هنر و تجربه» برای افزایش حضور انیمیشن‌های کوتاه در باکس فیلم‌های کوتاه استفاده شود.

منبع: همشهری آنلاین

لینک کوتاه
اکران انیمیشن‌ در «هنر و تجربه» می‌تواند زمینه‌ساز... https://cinemaorg.ir/n/6245fbaa