دسته بندی:
۱۴۰۱/۲/۲۰ / ۱۲:۴۸
اشتراک گذاری پرینت

محمد درمنش:

«هنر و تجربه» طرحی برای تربیت مخاطب فرهنگی است


کارگردان فیلم سینمایی «ماه‌وش» معتقد است استمرار نمایش‌های «هنر و تجربه» به تربیت نسلی از مخاطبان فرهنگی سینما خواهد انجامید.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، محمد درمنش تهیه کننده و کارگردان درباره تجربه اکران فیلم‌های خاص در سینمای ایران گفت: با توجه به تجربه یک ساله در زمینه اکران فیلم‌های هنری و خاص در سینما، چندان با روند و شرایطی که ممکن است در اکران سینمای «هنر و تجربه» ایجاد شود غریبه نبودم. لازم است که بدانیم به 2 دلیل برخی از فیلم ها باید در این گروه اکران شود، اول اینکه فیلم های این گروه باید به جای اینکه عرضی اکران شود، طولی اکران شود تا در درازمدت مخاطب مناسب برای خود پیدا کند.

این تهیه کننده سینما توضیح داد: مساله دیگر این است که فیلم هایی که در این گروه اکران می شود، شاخصه هایی دارد که مخاطبان خاص خود را دارد و می توان آنها را مخاطبان گلچین شده دانست. وجود گروه «هنر و تجربه» و نمایش فیلم های خاص و هنری در چنین سینمایی، سبب می شود تا مخاطبان متفاوت نسبت به علاقه مندان به بدنه سینما، جذب سالن های سینما شوند.

کارگردان «هیام» با اشاره به اینکه ادامه فعالیت «هنر و تجربه» برای سینمای ایران بسیار لازم است، تاکید کرد: اگر بخواهم مثالی درباره اهمیت این گروه برای سینمای ایران بزنم این است که یک سبد سیب سالم را تصور کنید که داخل آن یک عدد سیب خراب قرار دارد، این سیب قابلیت این را دارد که فیلم های سالم را خراب کند، حال در اکران سینمای کشور البته بدون توهین به هیچ فیلم و ژانری باید بگویم که برخی از فیلم ها شبیه همان سیب خراب است و زمانی که در سبد سینمای ایران قرار می گیرد، می تواند آرم آرام به سینمای ایران آسیب بزند. اما گروه «هنر و تجربه» این امکان را پدید می آورد که سبد دیگری برای سینمای ایران فراهم شود تا با محافظت از آن مانع ورود برخی از محصولات حداقل به این سبد شود و مخاطبی که به دنبال فیلم های فرهنگی و خاص است، می تواند به این سینما سر بزند.

کارگردان «دوشیزه» ادامه داد: «هنر و تجربه» می تواند یک راه تربیت فرهنگی برای جامعه به شمار رود و ادامه فعالیت آن بسیار لازم است، به همین دلیل امیدوارم مدیران فرهنگی کشور فریب عدد و رقم های فروش چنین فیلم هایی را نخورند، چرا که فیلم های هنری و خاص معمولا فروش چندانی ندارد، شاید این فیلم ها در گیشه باعث ایجاد اتفاق خاصی نشود، اما بی شک در جامعه باعث ایجاد فرهنگسازی می‌شود.

این کارگردان سینما تاکید کرد: به عنوان تهیه‌کننده سینما، تجربه اکران فیلم «آن شب» را در «هنر و تجربه» داشتم، متاسفانه این فیلم در زمان شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینماها اکران شد. هر چند اکران این فیلم با مشکلات بسیاری همراه بود، اما مخاطبان خود را پیدا کرد، البته این را هم باید بگویم «آن شب» در شکل مرسوم هم اکران شده بود.

درمنش در پایان گفت: با توجه به تجربه هایی که در حوزه اکران فیلم در «هنر و تجربه» بدست آمده، فکر می‌کنم ایجاد یک پاتوق ثابت برای این نوع از فیلم بسیار مهم است. یک بحث روانشناسی می گوید عادت بکارید تا شخصیت درو کنید، اگر یک پاتوق یا سینمای ثابت برای «هنر و تجربه» در نظر گرفته شود، استقبال و حضور در این پاتوق تبدیل به عادت مخاطبی می شود که چنین فیلم هایی را می پسندد. این مخاطب در ادامه استفاده از چنین پاتوق هایی می‌تواند عادت های فرهنگی خاصی را بدست آورد.

منبع: سایت شهید آوینی

لینک کوتاه
«هنر و تجربه» طرحی برای تربیت مخاطب فرهنگی است https://cinemaorg.ir/n/66daf68c
اخبار برگزیده

محمدمهدی اسماعیلی: همه دیدگاه‌ها و سلایق را به رسمیت می‌شناسیم/تنوع سلیقه موجب پایایی هنر و سینماست/همه عضو یک خانواده هستیم / محمد خزاعی: وظیفه سازمان سینمایی صیانت از سینماست/ با عوامل فیلم‌های بدون مجوز و ضد ملی دیگر همکاری نخواهیم داشت

سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان سینمایی در حوزه سینمای استان‌ها /از تلاش برای ایجاد معاونت سینمایی در استان ها و بسترسازی برای افزایش مخاطب تا تقویت نگاه ملی در سینما

«سینمای ملی» با بی‌اعتمادسازی مردم‌ تخریب می‌شود/ جریان‌شنایی رسالت اصلی روابط عمومی‌ها

تقدیر از برگزیدگان/ خزاعی: فجر به آغوش بچه‌های انقلاب بازگشت

معرفی هیات داوران بخش بین الملل فجر41

معرفی هیات داوران چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر

پورعرب: از عفو رهبری برای آزادی زندانیان سیاسی خوشحالم

سینما وامدار بزرگانی چون شماست

واکنش انصرافی‌ها، نمایشی است نه واقعی

شاهد شکل گیری افق‌های جدید فرهنگی در جهان هستیم