دسته بندی:
۱۴۰۱/۷/۱۰ / ۱۰:۲۱
اشتراک گذاری پرینت

معاون اول رئیس جمهور در نخستین جلسه شورای عالی سینما مطرح کرد؛

باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل‌گذاری شود

 نخستین جلسه شورای عالی سینما به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، نخستین جلسه شورای عالی سینما صبح امروز (دوشنبه، ۱۱مهرماه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، روسای سازمان صدا و سیما و تبلیغات اسلامی و همچنین سایر اعضای حقوقی و حقیقی این شورا از اهالی سینما برگزار شد.

در این جلسه دکتر محمد مخبر ، هنر و به ویژه سینما را به عنوان مهمترین عامل اثرگذار بر ابعاد مختلف زندگی انسان دانست و تاکید کرد: صنعت سینما نقش بسزایی در توسعه کشور حتی در زمینه‌های زیربنایی و اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی دارد. 

معاون اول رئیس جمهور سیاستگذاری و ریل‌گذاری برای چشم ‌انداز سینمای کشور را از اهداف تشکیل شورای عالی سینما در دولت سیزدهم برشمرد و تصریح کرد: در کنار توجه به امکانات زیرساختی باید برنامه‌ریزی برای تولید محتوا متناسب با ارزش‌های ملی، دینی و انقلابی در دستور کار شورای عالی سینما قرار گیرد.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تمدن‌سازی و افزایش تبادلات فرهنگی و هنری افزود: سینما یکی از مهمترین ابزارها برای ترویج و تبیین آموزه‌های دینی و ارزش‌های انقلابی در بین جوانان ایران، منطقه و حتی جهان است و باید با افزایش و تقویت تولیدات مشترک سینمایی با کشورهای منطقه یک حس مشترک و نیاز بین فرهنگ جمهوری اسلامی با هنرمندان و فعالان فرهنگی و هنری کشورهای همسایه، اسلامی و حوزه مقاومت شکل گیرد. 

دکتر مخبر افزود: در سالهای گذشته ساخت پروژه‌های مختلف فیلمسازی با کشورهای حوزه تمدنی غفلت شده است و علیرغم تربیت متخصصان فیلم‌سازی از سایر کشورها در ایران هنوز نتوانسته‌ایم به یک زبان و محصولات مشترک فیلم‌سازی و اکران آنها در این کشورها برسیم که شورای عالی سینما می‌تواند با پیگیری مصوبات این شورا یک اقدام مهم و چشمگیر در این راستا انجام دهد. 

وی همچنین به سیاست خارجی دولت سیزدهم در راستای ارتقای همه جانبه روابط با کشورهای همسایه اشاره و تاکید کرد: با تلاش های دولت سیزدهم و تعامل گسترده در یک سال گذشته ظرفیتی فوق العاده برای تعامل با دولت و ملت‌های همسایگان جمهوری اسلامی ایران بوجود آمده است که در این راستا دیپلماسی فرهنگی و هنری با کمک سینماگران و اهالی فرهنگ و هنر می‌تواند زمینه‌ساز افزایش مبادلات و مراودات بین مردم و دولت ایران با منطقه شود. 

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: باید یک برنامه عملیاتی و مشخص برای ماموریت‌های دستگاه‌های مسئول در حوزه دیپلماسی فرهنگی و هنری و همچنین تولید فیلم‌های مختلف تهیه و تدوین شود. 

دکتر مخبر با قدردانی از تلاش‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تشکیل شورای عالی سینما در دولت سیزدهم اظهارداشت: مصوبات شورای عالی سینما باید به نقطه‌ای برسد که با تغییرات حاکمیتی در دولت، صدا و سیما و سایر ارکان فرهنگی خدشه‌ای به تصمیمات این شورا وارد نشود تا بتواند یک هدف‌گذاری و ریل‌گذاری برای ارتقای سینمای ایران در سطح منطقه و جهان داشته باشد.

همچنین در این جلسه محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری شورای عالی سینما و توقف کار این شورا در سالهای گذشته به دلیل برخی ایرادات قانونی و آیین‌نامه‌های تشکیل این شورا گفت: در دولت سیزدهم و با پیشنهاد سازمان سینمایی و پیگیری‌های رئیس جمهور مقرر شد شورای عالی سینما با رفع ابهامات قانونی شکل گیرد. 

وی به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت سیزدهم در راستای عدالت فرهنگی اشاره کرد و گفت: با تشکیل قرارگاه محرومیت‌زدایی در حوزه فرهنگ در وزارت ارشاد توانسته‌ایم امکانات و زیرساخت‌های فرهنگی برای 40 هزار نفر در 72 شهر محروم کشور را فراهم کنیم و در کنار این مهم توجه به فعالیت سینماگران جوان و فعالان فرهنگی و هنری در شهرستان‌های کشور نیز از دیگر اقدامات این وزارتخانه در راستای برقراری عدالت فرهنگی در کشور بوده است. 

دکتر اسماعیلی افزود: تعاملات فرهنگی با کشورهای منطقه از مهمترین اقدامات دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی فرهنگی است که تاکنون تفاهم‌نامه‌های بسیار خوبی با وزرای فرهنگ کشورهای منطقه به امضا رسیده است و همچنین پس از عضویت رسمی ایران در سازمان همکاریهای شانگهای توسعه روابط در حوزه مسائل فرهنگی و هنری دیده شده است.

در ادامه این جلسه مصوبات شورای عالی سینما از جمله ساخت مسکن برای فعالان حوزه هنر و سینما با کمک و همکاری وزارت راه و شهرسازی، سازمان سینمایی کشور و بانک‌های عامل، تدوین نظام‌نامه حقوق معنوی مخاطبین ناظر به ارزش‌های دینی، ملی و انقلابی، تولید مشترک فیلم با کشورهای حوزه تمدنی و جبهه مقاومت و طرح کمک به تجهیز و روزآمدسازی شعب و نمایندگی دفتر انجمن سینمای جوان در سراسر کشور توسط اعضا بحث، بررسی و تصمیم‌گیری شد.

 همچنین در این جلسه اعضای شورای عالی سینما درخواست‌ها، مطالبات و راهکارهای خود را برای توسعه و پیشرفت سینمای کشور و همچنین حضور موثر در جشنواره‌های بین‌المللی و نشان‌دادن چهره اصیل فرهنگ ایرانی و اسلامی شامل توجه به سینمای موقعیت و راهبردی برای نشان دادن ارزش‌های انقلاب اسلامی و دینی به جهانیان، رعایت حقوق معنوی مخاطبین، توجه به تولیدات سینمایی حوزه مقاومت، افزایش فعالیت رایزنان فرهنگی سفارتخانه‌های ایران در کشورهای خارجی برای پخش فیلم‌های ایرانی در سایر کشورها، افزایش تعداد سینماها در اقصی نقاط کشور در ازای سرانه جمعیتی هر استان، فراهم آوردن امکانات و سرمایه لازم برای سینماگران جوان بویژه در نقاط محروم مطرح کردند.

 از جمله نظرات و دیدگاه‌های اعضا می‌توان به هم‌افزایی دستگاه‌های ذیربط در حوزه سینما، ضرورت اجتناب‌ناپذیر بودن صنعت سینما در جهان،‌ ایجاد ساختار و نظامی معین برای اهالی سینما، برداشته شدن موانع دست و پاگیر برای رونق کسب و کار سینما و اهالی فرهنگ و هنر، هم‌افزایی، تعامل و همکاری دولت، فعالان سینما و صدا و سیما، ارتقای زیرساخت‌ها و امکانات کافی برای رقابت با سینمای جهان، توجه به تولید و محتوا در کنار توسعه زیرساخت‌های سینمایی، ثبات سیاست و قانون‌گذاری در حوزه سینما اشاره کرد.

لینک کوتاه
باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل‌گذاری... https://cinemaorg.ir/n/56dbb31d
اخبار برگزیده

خزاعی: اعلام ۱۴ اقدام مهم در حوزه استان‌ها/ به عهدمان برای رشد سینما و توسعه عدالت فرهنگی پایبندیم

آغاز فصلی تازه/ نباید تفاهمنامه در سطح امضا و کاغذ باقی بمانند

امضای تفاهمنامه گسترش همکاری سینمایی میان ایران و ازبکستان

لزوم گسترش همکاری‌های سینمایی با اهتمام به مشترکات تاریخی، تمدنی و آئینی/ سفر محمد خزاعی به تاشکند

محمدمهدی اسماعیلی: همه دیدگاه‌ها و سلایق را به رسمیت می‌شناسیم/تنوع سلیقه موجب پایایی هنر و سینماست/همه عضو یک خانواده هستیم / محمد خزاعی: وظیفه سازمان سینمایی صیانت از سینماست/ با عوامل فیلم‌های بدون مجوز و ضد ملی دیگر همکاری نخواهیم داشت

سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان سینمایی در حوزه سینمای استان‌ها /از تلاش برای ایجاد معاونت سینمایی در استان ها و بسترسازی برای افزایش مخاطب تا تقویت نگاه ملی در سینما

«سینمای ملی» با بی‌اعتمادسازی مردم‌ تخریب می‌شود/ جریان‌شنایی رسالت اصلی روابط عمومی‌ها

تقدیر از برگزیدگان/ خزاعی: فجر به آغوش بچه‌های انقلاب بازگشت

معرفی هیات داوران بخش بین الملل فجر41

معرفی هیات داوران چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر