دسته بندی: اخبار سازمان
۱۴۰۰/۶/۲۱ / ۱۴:۰۶
اشتراک گذاری پرینت

روز سینما؛ فیلمخانه ملی ایران

در سال‌های پایانی دهه ۱۳۳۰، در دورانی که از آن به‌عنوان دوران موج نوی سینمای ایران یاد می‌شود، لزوم برپایی تشکیلاتی به منظور حفظ و نگهداری، سامان‌دهی، آماده‌سازی و عرضه و نمایش آثار سینمایی در مطبوعات مطرح شد. در پی آن مجمعی به‌نام «کانون فیلم» در سال ۱۳۳۸ تشکیل شد که بعدها تحت‌عنوان «آرشیو فیلم ایران» و در سال ۱۳۵۲به‌نام «فیلمخانه ملی ایران» خوانده شد. پس از یک وقفهٔ طولانی به‌سبب تلاطمات سیاسی کشور، از سال ۱۳۶۳ با تدوین برنامه‌های عملی و بهره‌گیری از تجربیات فیلمخانه‌های معتبر جهانی، فیلمخانه ملی ایران جان تازه‌ای یافت و به‌عنوان یک مرکز اطلاع‌رسانی، با هدف نشر و عرضه دانش و فرهنگ سینمایی، جایگاه خود را در ایران بازیافت.

فیلم خانه ملی ایران توسط شرکت توسعه بنای کسری بعنوان پیمانکار و با طراحی مهندسین مشاور شرکت سازه واره نو وکارفرمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخته گردیده است که شناسایی، گردآوری، سازماندهی و طبقه بندی، مرمت، بازسازی، احیاء و تهیه نسخه های ثانویه از آثار صوتی و تصویری در اشکال مختلف تولیدی با استفاده از فناوری روز جهت حفظ، عرضه و معرفی و نمایش آن آثار یکی از وظایف اصلی این مجموعه است.

این گزارش تصویری به مناسبت ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۰ روز سینما از روند مرمت، اصلاح و بازسازی فیلم‌های قدیمی در فیلمخانه ملی ایران تهیه شده است.

عکاس: حامد وکیلی

منبع : خبرگزاری فارس