دسته بندی:
۱۴۰۳/۲/۲۵ / ۱۱:۵۷
اشتراک گذاری پرینت

محمد خزاعی:

سینمای کودک و نوجوان با هم افزایی نهادهای فرهنگی تقویت شود

رئیس سازمان سینمایی بر ضرورت هم افزایی نهادهای مختلف فرهنگی و سینماگران برای بازگشت رونق به حوزه تولید و اکران سینمای کودک و نوجوان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، نخستین نشست شورای سیاستگذاری سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان با حضور رئیس سازمان سینمایی، دبیر جشنواره و اعضای این شورا برگزار شد. 

محمد خزاعی با اشاره به عزم جدی سازمان سینمایی برای حمایت از تولیدات سینمای کودک گفت: برگزاری پرشور و شکوه این جشنواره، سینمای کودکان و نوجوان را از انفعال خارج می کند.

وی با اشاره به اهمیت جشنواره فیلم کودک و نوجوان به عنوان یک رویداد معتبر شناخته شده بین المللی سینمایی و تاثیر آن در سینمای کودک گفت: براساس بررسی کارشناسی هر زمانی که جشنواره به دلیلی برگزار نشده و یا با کیفیت حداقلی برگزار شده، به همان میزان سینمای کودک هم تضعیف شده و هر وقت جشنواره با کیفیت برگزار شده به همان اندازه سینمای کودک رشد داشته است.

خزاعی با تأکید بر خروج سینمای کودک و نوجوان از انفعال به عنوان سیاست راهبردی گفت: با همگرایی نهادهای متولی یا فعال حوزه کودک از جمله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش، حوزه هنری این مهم محقق می‌شود.

وی اظهار داشت: سازمان سینمایی در حد توان خود تلاش کرده تا بیشترین حمایت را از سینمای کودک و نوجوان به عمل آورد و خوشبختانه امسال نیز تاکنون تعداد مناسبی فیلم کودک در بخش‌های مختلف صدور پروانه ساخت، پیش تولید و آماده نمایش در فهرست تولیدات سینمای کشور وجود دارند.

رئیس سازمان سینمایی کشور، از دست اندرکاران مدیریت شهری اصفهان خواست به ظرفیت فیلمسازان اصفهانی برای تولید فیلمهای کوتاه و بلند توجه جدی شود و سینماگران اصفهانی نقش مؤثرتری در برگزاری جشنواره داشته باشند.


وی با اشاره به این نکته که جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان به نام اصفهان شناخته شده است بررسی نقاط قوت در کنار آسیب شناسی دوره قبل جشنواره را ضروری دانست.

وی با مثبت ارزیابی کردن برنامه‌های ویژه فرهنگی و هنری که سال گذشته همزمان با جشنواره در سطح شهر اصفهان برگزار و سبب بوجود آمدن فضایی سرشار از شادی و نشاط برای کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها شد، توجه به کودکان و نوجوانان مناطق محروم برای مشارکت در برنامه‌های جشنواره، برگزاری کارگاه‌های آموزشی اساتید ایرانی و بین المللی، پربارتر ساختن بخش داوران کودکان و نوجوان، تقویت نشست‌های گفت و شنود فیلمسازان با داوران کودک و نوجوان، اهالی رسانه و سینماگران استان و ترغیب خانواده‌ها برای استفاده بیشتر از برنامه‌های جشنواره را از دست اندرکاران برگزاری جشنواره خواستار شد.

در این نشست مجید زین العابدین دبیر جشنواره هم با اشاره به راه اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره در محل بنیاد سینمایی فارابی، از تشکیل شوراهای مشورتی و تخصصی سینمای کودک و نوجوان با هدف کمک راهبردی و عملیاتی در حوزه تولید تا اکران و بهره گیری از تجارب فیلمسازان و فعالان سینمای کودک خبر داد.


در ادامه این نشست، اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره به بیان نقطه نظرات خود در خصوص بخش‌های مختلف این رخداد هنری فرهنگی پرداختند. بررسی، رویکردهای محتوایی، زمان‌بندی برگزاری جشنواره، سیاست‌گذاری درخصوص المپیاد فیلمسازی نوجوانان و بررسی شعار محوری جشنواره از جمله مواردی بود که در نخستین نشست شورای سیاستگذاری جشنواره مطرح شد.

سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان ایران، مهرماه امسال با دبیری مجید زین العابدین در شهر اصفهان برگزار می شود.


اخبار برگزیده

خزاعی: اعلام ۱۴ اقدام مهم در حوزه استان‌ها/ به عهدمان برای رشد سینما و توسعه عدالت فرهنگی پایبندیم

آغاز فصلی تازه/ نباید تفاهمنامه در سطح امضا و کاغذ باقی بمانند

امضای تفاهمنامه گسترش همکاری سینمایی میان ایران و ازبکستان

لزوم گسترش همکاری‌های سینمایی با اهتمام به مشترکات تاریخی، تمدنی و آئینی/ سفر محمد خزاعی به تاشکند

محمدمهدی اسماعیلی: همه دیدگاه‌ها و سلایق را به رسمیت می‌شناسیم/تنوع سلیقه موجب پایایی هنر و سینماست/همه عضو یک خانواده هستیم / محمد خزاعی: وظیفه سازمان سینمایی صیانت از سینماست/ با عوامل فیلم‌های بدون مجوز و ضد ملی دیگر همکاری نخواهیم داشت

سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان سینمایی در حوزه سینمای استان‌ها /از تلاش برای ایجاد معاونت سینمایی در استان ها و بسترسازی برای افزایش مخاطب تا تقویت نگاه ملی در سینما

«سینمای ملی» با بی‌اعتمادسازی مردم‌ تخریب می‌شود/ جریان‌شنایی رسالت اصلی روابط عمومی‌ها

تقدیر از برگزیدگان/ خزاعی: فجر به آغوش بچه‌های انقلاب بازگشت

معرفی هیات داوران بخش بین الملل فجر41

معرفی هیات داوران چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر